Tarasy i balkony w ogrodzie – porady aranżacyjne

Mając własny ogród chcemy, aby z jednej strony był możliwie najładniejszy, a z drugiej – możliwie najbardziej funkcjonalny. Spełnienie obu tych wymagań w praktyce bywa obarczone pewnymi trudnościami, ale jeśli tylko chcemy i zamierzamy poświęcić swojemu ogrodowi odpowiednio dużo uwagi, nie powinno być z tym większych problemów. Jedna z ciekawszych i ważniejszych kwestii jest związana z tym, czy nasz dom jednorodzinny posiada balkon lub taras, a jeśli tak, to w którym miejscu jest zlokalizowany i jaką ma konstrukcję.

Gdy chodzi o balkony, często znajdują się one na pewnej wysokości – na przykład na piętrze. W takim układzie nie stanowią one łącznika pomiędzy ogrodem a wnętrzem domu, choć można się o takie połączenie pokusić. Interesującą koncepcją jest na przykład wykonanie schodów prowadzących z balkonu na dół i kierujących nas do ogrodu.

Można je zrobić nawet po jakimś czasie od zakończenia budowy. To pomysł ciekawy jaki na pewno warto wziąć pod uwagę, choć nie każdy się na niego zdecyduje. W przypadku tarasów jest łatwiej, bo zwykle prowadzą one bezpośrednio do ogrodu, ewentualnie musimy pokonać kilka niewielkich stopni.

Co do wyglądu i aranżacji obu zakątków, można postawić na wolną przestrzeń z miejscem na meble ogrodowe czy grilla, ale także możemy taras czy balkon uświetnić dużą ilością kwiatów oraz dekoracyjnych elementów. W gruncie rzeczy wszystko jest całkowicie zależne od naszych prywatnych preferencji. Trzeba tylko trzymać się dwóch wymienionych na początku kryteriów – estetyki oraz funkcjonalności.