Projektowanie wzorów kostki brukowej

www.uks.olsztyn.pl

Polacy bardzo cenią kostkę brukową jako rozwiązanie, dzięki któremu można relatywnie tanio i szybko zmienić oblicze niezbyt estetycznej do tej pory nawierzchni. Za kostką przemawia wiele argumentów. Jeden z kluczowych to wyjątkowa łatwość jej położenia.

Tak naprawdę nie trzeba w tym celu dużej ilości specjalistycznego sprzętu ani jakichkolwiek mas budowlanych. W zdecydowanej większości przypadków bruk kładzie się na wyrównaną warstwę piasku, a dzięki odpowiedniej bliskości kostki trzymają się pewnie. Taki sposób kładzenia kostki brukowej jest normą zarówno w odniesieniu do inwestycji komunalnych (chodniki na ulicach), jak też prywatnych (nawierzchnia ogrodowa, podjazd).

Na tym jednak nie koniec, bo możemy pokusić się o to, by nasza kostka zyskała dodatkowe walory dekoracyjne. Służy temu układanie jej we wzory, na co część z nas się decyduje. Wtedy niezbędne będą kostki w różnych kolorach i czasami również kształtach – efekt potrafi naprawdę zachwycać, choć siłą rzeczy taki rezultat musi kosztować nas więcej.

Wzory kostki można projektować we własnym zakresie, ale opcją jest także skorzystanie z różnego rodzaju gotowych wzorników oferowanych zarówno przez producentów kostek, jak też przez ekipy zajmujące się ich układaniem. Tym samym możemy na przykład upiększyć swój dziedziniec wzorem. Do takich celów warto używać kostek z wyższej półki jakościowej, które są wprawdzie wyraźnie droższe, ale gwarantują nam lepszą trwałość.

Nie chcemy wszakże, by po kilku latach efektowny wzór radykalnie stracił na urodzie.