Pomysły na eleganckie schody w ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym każdy powinien czuć się dobrze. Niby banał, ale jakże istotny, kiedy spojrzy się na wiele ogrodowych aranżacji. Często są one dalekie zarówno od kanonów estetyki, jak i funkcjonalności, jednakże nigdy nie jest za późno, aby zmienić ten stan rzeczy. Trzeba mieć na względzie, że ogród jest zawsze sumą różnych czynników i elementów. Powinny być one dobierane zawsze wedle określonego klucza, tak aby na miejscu pojawiało się dokładnie to, co jest pożądane i co tej zielonej enklawie dobrze służy.

Eleganckie schody ogrodowe mogą stanowić cenny dodatek tak samo jak eleganckie klamki do drzwi wewnętrznych. Najczęściej schody takie kierują nas do ogrodu z wejścia do domu, a także z tarasu lub drzwi okiennych. Wygląd takich schodów jest kwestią najzupełniej otwartą – mamy do dyspozycji wiele ciekawych rozwiązań. Przykład mogą stanowić chociażby schody z palisady. Uchodzi ona za jeden z modniejszych pomysłów na ich wykonanie.

Można też zlecić zrobienie klasycznych schodów, na powierzchni których znajdą się płytki ceramiczne. Pamiętajmy, aby były one odporne na mróz i miały matową, antypoślizgową powierzchnię. Interesująco prezentują się schody wykonane z granitu lub lastriko. To ostatnie jest dziś dostępne w stosunkowo tanich wariantach znakomicie imitujących wygląd naturalnego kamienia. Istotną wadą praktyczną takich schodów jest ich śliskość – mogą więc stanowić problem w okresie zimowym, gdy istnieje poważne ryzyko oblodzenia.

Poza schodami „do ogrodu” możemy także mieć potrzebę wykonania schodów prowadzących na przykład do altany – ta bowiem może znajdować się na podwyższeniu względem gruntu.