Dobór kostki brukowej do naszych potrzeb – praktyczne porady

Od lat kostka brukowa jest w Polsce używana na ogromną skalę. W pewnym momencie w naszym kraju pojawiło się wielu znakomitych producentów kostek, a nowe technologie sprawiły, że czasy topornych, szarych płyt chodnikowych przeszły do historii. Naturalnie tak właśnie wyglądają chodniki w zdecydowanej większości polskich miast, ale są też całe niemałe obszary, na których stosuje się inne rozwiązania.

Kostka brukowa trafia do parków, na ulice i skwery, a także na wszelkie posesje prywatne – o przeznaczeniu mieszkalnym oraz gospodarczym. Wybierając kostkę brukową możemy kierować się rozmaitymi kryteriami. Możliwości jest sporo, ponieważ możemy sięgać po kostki o bardzo różnej kolorystyce, a także kształtach.

Poszczególne modele różnią się też wielkością i rzecz jasna materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najtaniej wypadają mieszanki syntetyczne i standardowe kolory. Znacznie więcej zapłacimy za kostkę wykonaną z materiałów naturalnych, zwłaszcza mamy tu na myśli kostkę granitową.

Ma ona jednak szereg walorów – zwłaszcza odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne i wieloletnią trwałość. Dla większości prywatnych inwestorów odpowiednie będą tańsze warianty kostek. Raczej nie ma potrzeby inwestowania w skomplikowane wzory – im prostszy chodnik położymy, tym mniej za jego wykonanie zapłacimy.

Gdy zależy nam na dalszym cięciu kosztów, lepiej wybrać kostki o większych rozmiarach. Te mniejsze, choć często wyglądają ładniej, są trudniejsze w układaniu i zajmuje to ekipie więcej czasu. Musi się to odbić na rachunku, jaki wystawi nam na koniec pracy wykonawca.