Aranżacje gazonowe – czy można je uznać za ciekawy pomysł na aranżację ogrodu?

Przybywa ogrodów, w których możemy spotkać gazony. Są to najczęściej wykonane z materiału piaskowego lub ceramicznego donice o większych gabarytach i znacznej wadze. Z uwagi na swoją konstrukcję są niemal zawsze osadzane na stałe w gruncie i tym samym można je śmiało zaliczyć w poczet elementów ogrodowej architektury. Są odporne na czynniki atmosferyczne, a więc niestraszna im zima, zmienna pogoda i ujemne temperatury. Korzystanie z gazonów jest bardzo interesującym rozwiązaniem, na które niemało osób się decyduje.

Najlepiej gazony sprawdzają się w większych ogrodach, w mniejszych bowiem mogą nieco przytłaczać swoją masywnością. Fakt, że można nabyć je w wielu kolorystycznych wariantach powoduje, iż jesteśmy w stanie dobrać zestaw odpowiedni do naszego gustu. Przede wszystkim jednak gazon stanowi znakomity sposób na to, by posadzić wiele roślin i eksponować je w bardzo atrakcyjny sposób. Nie jesteśmy w tym względzie ograniczeni, bo w gazonach znakomicie rozwijają się zarówno kwiaty rabatowe, jak też tuje. Ważne jest, by z gazonów korzystać z umiarem.

Jeśli będzie ich zbyt wiele możemy uzyskać niezamierzony, negatywny efekt. Lepiej stosować je jako dodatek do całościowej aranżacji niż jej istotę, choć mają one plusy trudne do zignorowania. Gazony powinny pojawiać się w miejscach nieprzypadkowych, na przykład wytyczając ogrodowe ścieżki. Świetnie prezentują się również w bezpośredniej bliskości tarasów czy schodów wykonanych na przykład z palisady. Ich potencjał jest niemały, warto zatem brać je pod uwagę.